Ege Bölgesi’nde Kına Gecesi

Ege Bölgesi’nde Kına Gecesi Nasıl Yapılır?

Türk kültüründe 81 vilayetin her birinde kına gecesi gelin için düğün öncesi gecede yapılan bir organizasyondur. Bu organizasyon her şehrin kendi kültürüne göre farklı bir yapı gösterir ve farklı adetler görülür. Ege Bölgesi’nde yapılan organizasyonlarda ise evde gerçekleştirilen bu özel gece için örf ve adetler her zaman ön planda tutulur.

Bu özel gecede yapılan organizasyonda gelin baba evinden çıkmadan önce geçireceği bu son gecede duygusal ve mutlu bir çerçevenin hakim olduğu bir hatıra ile uğurlanır. Çok eski tarihlerden günümüze kadar uzanan bu kültür içinde yer alan önemli adetlerden birisi olarak öncelikle erkek tarafı gece için alışveriş gerçekleştirir. Bu alışveriş sırasında kına, çerez, meşrubat ve süslemeler alınarak gelin ailesine teslim edilir.

Ege Bölgesi Kına Gecesi Hazırlıkları

Ege Bölgesi’nde erkek ailesi tarafından alınarak teslim edilen eşyalarla gelin ailesi tarafından kına gecesi hazırlıkları gerçekleştirilir. Bu gece gelin ailesi tarafından ya gelinin baba evinin önünde ya da önceden ayarlanan bir salonda yapılır. Örneğin, bu noktada firmamız tarafından yapılan organizasyonlarla profesyonel hizmetler de alınmaktadır.

Gecenin başlaması için öncelikle erkek tarafı gelini baba evinden çıkarmak adına davul-zurna eşliğinde gelin evine gelir. Erkek tarafının aile büyükleri kız almak için kız evine girer ve erkek tarafı kız evi tarafından karşılanır. Bu sırada vazgeçilmez bir adet olarak baba evinden çıkan kızın başında kırmızı tülbent bulunur.

Kına Gecesi Sırasında Vazgeçilmez Adetler

Hep birlikte kına gecesi yapılacak yere gelindikten sonra öncelikle eğlenceli müzikler ile davetlilerin katılımı sayesinde oyunlar oynanır. Bir yandan hazırlanan kına yoğurulur ve kına yakma zamanı geldiğinde tepsi süslenerek, mumlar eşliğinde kına getirilir. Bu sırada özellikle gelinin Arkadaşları yani nedimeler eşiğinde gelen kına, gelin ve damadın ortada oturduğu sandalye etrafında şarkılar ile döndürülür.

Son aşamada kına yakılmadan önce duygusal ve yöresel türküler ile gelin hanımın eline kaynanası tarafından altın koyulduktan sonra kına yakılır. Gelinin ellerine kırmızı eldivenler geçirilir, başındaki kırmızı tülbent açıldıktan sonra hareketli müzikler eşliğinde tekrar eğlence kısmına geçilir. Kına için yapılan bu gece tamamlandığında, düğün için tüm misafirler davet edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir